afshiinB afshiinB .

afshiinB

12 نکته علمی جالب

۱- آب می تواند همزمان به نقطه جوش و انجماد برسد
آن را “نقطه سه گانه” می نامند، و هنگامی اتفاق می افتد که دما و فشار دقیقاً مناسب برای سه حالت (مایع، جامد وگاز) یک ماده باشد تا در تعادل ترمودینامیکی با هم همزیستی داشته باشند. برای انجام این آزمایش، یک شیشه حاوی مایع سیکلوکسان، به وسیله یک پمپ توربو مولکلالی به فشار بسیار کم آورده می‌شود. کاهش سریع فشار منجر به کاهش سریع دما می‌شود و در نتیجه ماده به طور موقت منجمد شود.

۲- اشعه لیزر می تواند در آبشار گرفتار شود


بله این نه تنها نمونه ای باورنکردنی از پدیده ای به نام بازتاب کلی داخلی است، بلکه نشان می دهد که چگونه کابل های فیبر نوری برای هدایت جریان نور کار می کنند.

۳- فضاپیماهای جدید می توانند خیلی سریع در لبه بیرونی منظومه شمسی سفر کنند


همه ما می دانیم که موشک ها سریع هستند و فضا بزرگ است. اما وقتی در مورد اینکه چقدر طول می کشد تا به قسمتهای دور افتاده منظومه شمسی سفر کنیم فکر می کنیم (برای مثال سفر به مریخ حدود هشت ماه ط.ل می کشد) احساس می کنیم فضاپیمای ما در واقع در حال خزیدن هستند.

این تصویر با مقایسه سرعت کاوشگر New Horizons که سال گذشته به پلوتون پرواز کرد، با یک مدل ۷۴۷ و SR-71 Blackbird نشان می دهد که این ایده چقدر اشتباه است.

۴- تخم مرغ زیر آب مانند یک عروس دریایی به نظر می رسد


یک تخم مرغ ترک خورده در زمین ممکن است باعث ایجاد یک دردسر بزرگ شود، اما ۱۸ متر (۶۰ فوت) زیر سطح اقیانوس، فشار وارد شده روی تخم ۲٫۸ برابر فشار جوی است و این می تواند پوسته تخم مرغ را تقریبا نامرئی کند و محتوای آن را به شکل یک عروس دریایی در آورد. این داستان واقعی است.

۵- شما می توانید قضیه فیثاغورس را با مایعات ثابت کنید


اگر نمی توانید a2 + b2 = c2 را درک کنید می توانید آن را با مایع ثابت کنید.

۶- این چیزی است که وقتی یک سیاه چاله ستاره ای را می بلعد اتفاق می افتد


با جذب شدن ستاره در سیاه چاله، فواره عظیمی از پلاسما بیرون ریخته می شود و صدها سال نوری را در بر می گیرد. سووی گزاری، محقق دانشگاه جان هاپکینز توضیح می دهد:

“وقتی ستاره توسط نیروهای گرانشی سیاه چاله تکه تکه می شود، بخشی از بقایای آن در سیاه چاله فرو می رود، در حالی که مابقی آن با سرعت زیاد به اطراف پرتاب می شوند.”

۷- شما می توانید بدون عینک هم ببینید
طبق گفته MinutePhysics ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با دست خود یک دوربین سوراخ سوزنی بسازید، که به شما کمک کند نور ورودی به شبکیه خود را متمرکز کنید. مطمئناً، این روش ساده بینایی ۲۰/۲۰ به شما نمی دهد، اما اگر عینک خود را در خانه جا گذاشته باشید، می تواند ایده خوبی باشد.

۸- شکستن قلنج انگشتان دست لزوما بد نیست
یک محقق قلنج انگشتان یکی از دستان خود را به مدت ۶۰ سال کشیده بود اما دیگری را نه و در پایان آزمایش هیچ تفاوت قابل تشخیصی در میزان ورم مفاصل بین این دو مشاهده نکرد.

۹- یک شعله خورشیدی منفرد می تواند انرژی معادل میلیون ها بمب اتمی ۱۰۰ مگاتونی آزاد کند
و این چیزی است که همیشه اتفاق می افتد.

۱۰- گربه ها به لطف قوانین فیزیک همیشه روی پاهای خود فرود می آیند
یک تحقیق به تازگی نشان داده است که گربه ها در واقع از دو نیمه بدن خود به طور جداگانه برای چرخش سریع استفاده می کنند.

۱۱- بهتر است نارنجک روی زمین منفجر شود
اگر انفجاری در نزدیکی شما در زیر آب رخ بدهد، آسیب بسیار جدی به ریه های شما وارد خواهد کرد.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید.....


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۲۵:۵۷ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)