afshiinB afshiinB .

afshiinB

سندروم کوشینگ چیست؟

کورتیزول یک هورمون حیاتی در بدن است ، اما مقدار بیش از حد آن می تواند باعث سندرم کوشینگ شود که به عنوان هایپرکورتیزولیسم هم شناخته می شود. اگر در قسمت بالا تنه اضافه وزن پیدا کرده اید و دایما احساس خستگی میکنید ، پزشک می تواند آزمایشاتی انجام دهد تا تشخیص دهد که آیا علت آن سندرم کوشینگ است یا خیر.

سندرم کوشینگ چیست؟
غده فوق کلیه ، غده ریزی ست که دقیقاً بالای کلیه ها قرار گرفته و هورمون کورتیزول تولید میکند. این هورمون به شما کمک می کند به موقعیت های خطرناک یا استرس زا پاسخ دهید. هنگامی که بدن به طور مداوم کورتیزول زیاد تولید کند ، نتیجه آن سندرم کوشینگ است. این سندرم نحوه تبدیل غذا به انرژی را تغییر می دهد و منجر به افزایش وزن و خستگی می شود.

در اینجا چند اصطلاح وجود دارد که ممکن است به شما در درک بهتر سندرم کوشینگ کمک کند:

کورتیزول: هورمونی که توسط غده فوق کلیه ساخته می شود.
ACTH: هورمونی است که توسط غده هیپوفیز ساخته شده و غده فوق کلیه را تحریک میکند تا کورتیزول تولید کند.
کورتیکواستروئیدها: داروهایی که به همان روش کورتیزول روی بدن تأثیر می گذارند.
مراحل و انواع سندرم کوشینگ
دو نوع اصلی سندرم کوشینگ وجود دارد: مواردی که ناشی از مصرف بیش از حد داروهای کورتیکواستروئید است و مواردی که در آن بدن کورتیزول بسیار زیادی تولید می کند. داروهایی که می توانند باعث سندرم کوشینگ شوند شامل برخی داروهای آرتریت روماتوئید ، لوپوس ، آسم ، درد مفاصل یا کمردرد است. اگر نگران این عوارض جانبی احتمالی هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر موارد سندرم کوشینگ ، هنگام ایجاد تومور در جایی از بدن و تداخل در تولید هورمون ایجاد می شود. با این حال ، برخی از افراد یک بیماری ژنتیکی به نام سندرم کوشینگ خانوادگی دارند. ژنهای آنها باعث می شود که تومورها روی غده هایشان ایجاد شود و این منجر به تولید مقدار زیاد کورتیزول می شود.

علائم و علل
به غیر از دارو ، شایعترین علت سندرم کوشینگ ، ایجاد تومور در غده هیپوفیز است. این تومور مقدار زیادی هورمونی به نام ACTH ترشح می کند که باعث می شود غده فوق کلیه کورتیزول زیادی تولید کند. به ندرت ، تومورهای سرطانی در غده فوق کلیوی یا سایر اندام ها می توانند باعث سندرم کوشینگ شوند ، این تومورها معمولاً غیر سرطانی هستند.

در اینجا برخی از علائم رایج سندرم کوشینگ آورده شده است:

تجمع چربی بیش از حد در قسمت بالای بدن ، در حالی که بازوها و پاها لاغر است
خستگی و ضعف
فشار خون بالا
قند خون بالا
کبودی آسان پوست
پیشگیری و خطرات
سندرم کوشینگ بیشتر در افراد بین 20 تا 50 سال دیده می شود. افراد چاق یا مبتلا به دیابت نوع 2 احتمال ابتلا به سندرم کوشینگ بالاتری دارند. بنابراین ، داشتن رژیم غذایی و کالری کنترل شده و ورزش منظم می تواند راهی مناسب برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری باشد. اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید ، کنترل قند خون از طریق رژیم و دارو نیز می تواند به کاهش احتمال ابتلا به بیماری کمک کند.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید.....


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۵۱:۴۸ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)