afshiinB afshiinB .

afshiinB

هیدروسفالی چیست؟

هیدروسفالی که گاهی اوقات “آب آوردن مغز” هم نامیده می شود ، شرایطی است که در اثر تجمع مایعات در مغز ایجاد می شود و می تواند خطرناک باشد زیرا فشار زیادی به بافت ظریف مغز وارد می کند. برخی افراد با هیدروسفالی متولد می شوند ، در حالی که برخی دیگر در مراحل بعدی زندگی به آن مبتلا میشوند. اگر شما یا فرزندتان علائم این بیماری را دارید ، باید به پزشک مراجعه کنید تا به علت آن پی ببرید.

هیدروسفالی چیست؟
یک مایع شفاف به نام مایع مغزی نخاعی (CSF) ، نخاع و مغز را احاطه کرده است. هیدروسفالی بیماری ای است که هنگام تشکیل بیش از حد این مایعات ایجاد می شود و بر مغز فشار وارد می کند.

بعبارت دیگر در هیدروسفالی مایع مغزی نخاعی نمی تواند در مغز براحتی جریان پیدا کند. این مایع باعث تغذیه مغز شده و به شناور بودن مغز (و حتی کاهش وزن آن) کمک می کند. در صورت جریان نیافتن این مایع، به مغز فشار وارد می شود.

برای درک بهتر مایع مغزی نخاعی، تعریف زیر آورده شده است: CSF یا مایع مغزی نخاعی ، مواد مغذی را به مغز و نخاع میرساند ، سموم را خارج میکند و مغز را شناور نگه میدارد.

نکاتی که پاهای تان در باره سلامتی تان به شما می گویند!

مراحل و انواع
اشکال متداول هیدروسفالی عبارتند از:

هیدروسفالی مادرزادی: در بدو تولد وجود دارد.
هیدروسفالی اکتسابی: پس از تولد ایجاد می شود ، می تواند در اثر آسیب یا بیماری ایجاد شود.
هیدروسفالی ارتباطی: رابطه بین بطن‌ها و فضای تحت عنکبوتیه، آزاد و هیدروسفالی، نتیجه تولید زیاد مایع، کاهش جذب یا انسداد در فضای تحت عنکبوتیه باشد.
هیدروسفالی انسدادی: چیزی جریان بین بطن ها را مسدود می کند.
هیدروسفالی فشار عادی (NPH): در بزرگسالان ، این حالت معمولاً از شرایطی ناشی می شود که مانع از جاری شدن CSF می شود. اما در برخی موارد علت مشخصی وجود ندارد.
علائم و علل
سردرد به همراه استفراغ
تاری دید یا دوبینی
مشکلات مربوط به تعادل و هماهنگی
خواب آلودگی و بی حالی
از دست دادن حافظه
علاوه بر این علائم ، ممکن است بزرگ شدن سر هم دیده شود ، زیرا جمجمه های نوزادان بدلیل تجمع مقدار زیادی CSF بزرگ میشود.

علل احتمالی زیادی برای هیدروسفالی وجود دارد. بعضی از نوزادان به دلیل داشتن ژن معیوب آن را در بدو تولد دارند و برخی دیگر به دلیل اینکه بخشی از بدن آنها به درستی در رحم رشد نمی کند به این بیماری مبتلا میشوند. بزرگسالان و کودکان می توانند بعد از بیماری هایی مانند مننژیت ، آسیب دیدگی سر یا سکته مغزی ، دچار هیدروسفالی شوند.

پیشگیری و خطرات
از هر هزار تولد، یک یا دو نوزاد با هیدروسفالی متولد می شوند. NPH همچنین حدود 375،000 آمریکایی مسن را مبتلا کرده است.

بعضی اوقات ، هیدروسفالی بعد از آسیب دیدگی سر ایجاد می شود. بنابراین ، پوشیدن کلاه ایمنی در هنگام ورزش ، دوچرخه یا موتور سیکلت سواری یا انجام سایر فعالیتهایی که می تواند منجر به آسیب دیدگی سر شود ، می تواند راه خوبی برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری باشد.

تشخیص و آزمایش
پزشکان از اسکنهای پزشکی برای تشخیص هیدروسفالی استفاده می کنند. در اینجا چندین آزمایش که پزشک ممکن است استفاده کند وجود دارد:

سی تی اسکن: از اشعه X برای گرفتن عکس های دقیق از مغز استفاده می کند.
MRI: دستگاه با استفاده از آهن ربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصویر از مغز استفاده می کند.
مانیتورینگ فشار: پزشک برای کنترل فشار مایعات در مغز ، یک کاتتر کوچک را در جمجمه وارد می کند.
علاوه بر این آزمایشات ، پزشک با شما صحبت خواهد کرد و درمورد سابقه پزشکی سؤال خواهد کرد. او می خواهد از هرگونه ناهنجاری در مغز یا نخاع آگاه شود.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید.....


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۴۳:۵۰ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)