afshiinB afshiinB .

afshiinB

استفاده ایمن از اینترنت برای کودک

یکی از ویژگی های قابل توجه اینترنت ، قدرت جذب مخاطبان در رده های سنی متفاوت است . تعداد بسیار زیادی از کاربران اینترنت را کودکان و نوجوانانی تشکیل می دهند که با علاقه بسیار زیاد ساعت های متمادی از وقت خود را صرف استفاده از اینترنت می نمایند .اینترنت می تواند مکانی بزرگ برای کودکان و نوجوانان به منظور انجام فعالیت های سودمندی نظیر آموزش ، سرگرمی ، ارتباط با دوستان هم کلاسی و سایر موارد دیگر باشد . اینترنت نیز همانند دنیای واقعی، می تواند به محلی خطرناک برای کودکان و نوجوانان تبدیل شود. آیا فرزندان ما با نحوه استفاده ایمن از اینترنت آشنا شده اند ؟ مسئولیت این کار بر عهده کیست ؟ بدون شک ، والدین دارای نقشی اساسی در این رابطه می باشند . آنان می بایست قبل از این که به فرزندان خود اجازه استفاده از اینترنت را بدون نظارت خاصی بدهند ، مجموعه قوانین و توصیه های لازم به منظور استفاده ایمن از اینترنت را به آنان آموزش دهند.

همواره قوانینی در خانه برای استفاده از اینترنت در خانه وضع کنید. قوانینی که هم زمان و مدت زمان استفاده از اینترنت در آن مشخص باشد و هم اینکه روشن کند چه استفاده هایی از اینترنت ممنوع است. بسیار مهم است کودکان درک کنند که حفظ حریم خصوصی در اینترنت چقدر ضروری و مهم است. او را آگاه کنید که استفاده از هویت واقعی در همه ی سایت ها و دادن ایمیل ممکن است خطرهایی به دنبال داشته باشد. برای این کار از او بپرسید که این خطرها چه می توانند باشند و دیگران چه سواستفاده هایی از این اطلاعات می توانند داشته باشند. کودک شما باید بداند که هر کسی می تواند با هویت غیرواقعی در اینترنت فعالیت کند و در عین حال اعتماد دیگران را برای مقاصدی شوم جلب کند. در واقع شما می بایست در طول زمان کودک تان را با شیوه های آموزشی ترجیحا پژوهش محور، از تمامی فرصت ها و تهدید هایی که اینترنت برای او به وجود آورد، آگاه کنید.

باید در نظر داشت که باید کودک را همچنین از آسیب های جسمی ناشی از چشم دوختن بی وقفه به مانیتور، نشستن طولانی مدت، استفاده از موس و تایپ کردن بدون استراحت، آگاه کرد و حتما شیوه درست نشستن، مدت زمان استفاده و در کل نحوه استفاده از رایانه و رسانه های موبایلی را به آنان از کودکی آموخت و آموزش آن را بسیار جدی گرفت؛ زیرا آسیب های جسمی در این برهه سنی که در این خصوص ممکن است به بدن کودک وارد شود، جبران ناپذیر هستند.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۳۰:۵۰ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)