afshiinB afshiinB .

afshiinB

۱۱ نکته ارزشمند تربیتی نوجوانان

۱ – با فرزند خود ارتباط خصوصی مثبتی ایجاد کنید و به زندگی خانوادگی بها دهید ؛

برای رسیدن به این مهم یکی از راه ها صحبت کردن است . با نوجوانتان به زبان و سیاق تهدید کودکان در سنین کمتر « حالا که می دانی پس بکن . » و یا معامله با کودکان کودکان مرحله ای دیگر رشد « اگر این کارا برای من بکنی ، من هم این کار را برای تو می کنم . » کار درستی نیست .

صحبت به طرز و لحن گفتگو با بچه های کوچکتر ، بی احترامی به نوجوان است . با این طرز صحبت کردن با او قابلیت های نوجوان را دست کم گرفته و او را در مسیر رشد و تکامل افقی که تنها از طریق به کار گرفتن قدرت های جدید استدلال اخلاقی میسر است حر کت نمی دهید و در تربیت نوجوانان عزیزتان ناکام می مانید .

۲ – به فرزند خود کمک کنید تا تصویر ذهنی مثبتی به دست آورد ؛

اصل مهم دیگری در ارتباط با تربیت نوجوانان این است که هر کاری می توانید بکیند تا فرزند شما تصویر ذهنی مثبتی بدست آورد . مورد بوده که فرزندان خود را آنقدر تحقیر کرده و از آن ها انتقاد کرده که بچه ها اذعان می کنند اعتماد به نفس خود را کامل از دست داده اند .

مورد دیگر به این ترتیب بوده که می گویند مادر همیشه به ما درس بزرگی می آموخت اینکه چه داریم مهم نیست ، مهم این است که چه احساسی داریم بچه ها می گفتند که در دوران نوجوانی روحیه ای قوی داشتیم و توانا خلاق و خندان بودیم . یک مادر فرزندانش را تحقیر کرده و مادر دیگر آن ها را می سازد و به عرش می برد .

۳ – ارزش های اخلاقی را به نوجوان بیاموزید ؛

در این مرحله ار رشد اخلاقی و تربیت نوجوانان فر گرفتن ارزش هایی چون ادب ، مهربانی ، صداقت و مسولیت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد . نوجوان در این مرحله زندگی به ضمیری دست یافته که او را به قبول انسان خوب و شایسته شدن ترغیب می کند .

۴ – توازنی میان استقلال و کنترل ایجاد کنید ؛

آموزش ارزش تفکر مستقل به نوجوان یکی از راه های دور ماندن از گرفتاری ها و رسیدن به رفتار مستقل است . توجه به تعادل ، میان آزادی عمل و کنترل از سوی پدر و مادر یکی از نکات مهم رشد اخلاقی است که بخصوص برای نوجوان این مرحله کاربرد زیادی دارد .
۵-محبت

روابط صمیمانه ، شالوده ی زندگی خانوادگی و همکاری است . بدون حضور این عامل ، والدین برای تربیت نوجوان خود فقط می توانند از اهرم های اقتصادی و تنبیهی استفاده کنند و این دو شیوه ، راهکار های ایده آلی نیستند .
۶- خنده

هیجان برچیستی و چگونگی اعمال ما و نیز کار هایی که ما می خواهیم انجام دهیم ، تاثیر می گذارند . هیجان های مثبت برای رشد سالم نوجوانان ضروری هستند . شوخی ها نیز بی اهمیت نیستند . شوخی بهترین ویتامین روانی است .

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۷:۲۰ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)