afshiinB afshiinB .

afshiinB

برونشیت در بزرگسالان

اگر سرفه طولانی دارید ، علل احتمالی آن زیاد است و میتواند از آسم تا آلرژی متفاوت باشد. خوشبختانه ، پزشک با توجه به علائم می تواند نوع بیماری را تشخیص دهد . اگر اخیراً دچار سرماخوردگی شده اید که به ریه ها نفوذ کرده است، یا اگر سیگار میکشید و خلط دارید، سرفه ها ممکن است به دلیل برونشیت باشد. تخمین زده می شود 12 میلیون آمریکایی شکل مزمن این بیماری ریه را دارند. با خواندن این مطلب همه چیز را درمورد برونشیت یاد بگیرید.

برونشیت چیست؟
هوا از طریق دهان و بینی به بدن شما وارد می شود و سپس از داخل نای عبور می کند. از آنجا از طریق لوله های برونش و در آخر از طریق آلوئول ها (کیسه های هوا در ریه ها) و جریان خون وارد ریه ها می شود. لوله های برونش بخش مهمی از تنفس هستند ، بنابراین پاک نگه داشتن آنها نقش مهمی در سلامتی ایفا میکند.

برونشیت تحریک کننده لایه های لوله های برونش است. تحریک می تواند در اثر ویروس یا عوامل محیطی مانند مواجهه مداوم با مواد شیمیایی ، گرد و غبار یا سموم ایجاد شود. سرماخوردگی می تواند به برونشیت حاد تبدیل شود که ممکن است بمدت دو هفته دوام داشته باشد ، علاوه بر آن عادت به سیگار کشیدن هم می تواند موجب برونشیت مزمن طولانی تر شود.

 


مراحل و انواع برونشیت
دو نوع برونشیت وجود دارد که علل و ماندگاری متفاوتی دارند:

خصوصیات برونشیت حاد:

معمولی و کوتاه مدت است
در اثر عفونت تنفسی یا سرماخوردگی ایجاد میشود
در کمتر از دو هفته به خودی خود برطرف می شود و ممکن است سرفه طولانی تر هم داشته باشد
برونشیت حاد سه مرحله دارد:

مرحله 1 – سرفه خشک و بدون خلط با بروز علائم سرماخوردگی
مرحله 2 – سرفه شدیدتر تر با خلط شفاف یا سفید
مرحله 3 – سرفه ماندگار پس از ازبین رفتن عفونت
خصوصیات برونشیت مزمن:

معمولاً در اثر تحریک کننده دایمی مانند دود تنباکو ایجاد می شود
نیاز به مداخله پزشکی دارد
نوعی بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) محسوب می شود
برونشیت مزمن بدون مداخله درمان نمی شود ، اما از آنجایی که نوعی COPD است ، مراحل آن گاهی اوقات برای برونشیت نیز استفاده می شود:

مرحله 1 – ملایم
مرحله 2 – متوسط
مرحله 3 – شدید
مرحله 4 – بسیار شدید
علائم و علل
بسیاری از علائم برونشیت مزمن و حاد یکسان است. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

سرفه
خس خس سینه
خلط
درد سینه یا ناراحتی
خستگی
تنگی نفس
برونشیت حاد همچنین می تواند علائم سرماخوردگی ، مانند گلودرد ، تب خفیف ، سردرد یا بدن درد داشته باشد.

از آنجا که برونشیت حاد به طور معمول از سرماخوردگی ایجاد می شود ، علت اصلی آن ویروس سرماخوردگی است. از طرف دیگر برونشیت مزمن اغلب در اثر دود سیگار و گاهی توسط آلاینده های موجود در هوا ایجاد می شود.

پیشگیری و خطرات
پیشگیری از برونشیت عمدتاً شامل اجتناب از تحریک کننده های لوله های برونش و ریه ها است. راهکارهای تحقق این امر عبارتند از:

ترک سیگار
استفاده از ماسک هنگام قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در هوا
استفاده از رطوبت ساز
با کاهش احتمال ابتلا به ویروس سرماخوردگی می توانید اقدامات دیگری برای جلوگیری از برونشیت حاد انجام دهید:

دستانتان را بشویید
سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کنید
از پزشک خود در مورد پنومونی سؤال کنید
خواب مناسب داشته باشید
هیدراته بمانید

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۳۰:۵۵ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

آسیب های بی توجهی والدین به نواجوانان

لیلا ارشد مدیرخانه خورشید و آسیب شناس اظهار داشت: فاصله گرفتن والدین از کودکان و رفتارهای سلطه جویانه و استبدادی منجر به ایجاد شکاف ارتباطی بین فرزندان و پدر و مادر می شود و پدید آمدن احساسات منفی نظیر ترس، تحقیر، اضطراب و استرس را به دنبال دارد.

 


آسیب های جدی وجود دارد که فرزندان را در این دوران تهدید می کند، هر فرد در سنین نوجوانی در موقعیت حساسی قرار دارد و باید مورد مراقبت و توجه ویژه قرار گیرد زیرا در صورت عدم توجه کافی، در رشد فرد اختلال ایجاد می شود و این بی توجهی منشاء احساس بی پناهی در اوست.

چگونه می توان از فردی که مراحل رشد را به درستی سپری نکرده انتظار داشت فرد سالم و مفیدی در اجتماع باشد؟ نوجوانان روحیه حساس و شکننده ای دارند و وجود هر نقصی می تواند تبدیل به معضلی بزرگ برای روحیه آنان شده و در نهایت خللی در شخصیت آینده آنان ایجاد کند.

در سنین نوجوانی و دوران بلوغ عدم آگاهی می تواند زمینه ساز دریافت اطلاعات نادرست از محیط های خطرزا مانند فضای مجازی و ارتباط نامناسب با همسالان شود، اضافه کرد: اگر خانواده ها زمان لازم را برای پرورش فرزندان اختصاص ندهند و همچنین دولت و سازمان های مربوطه اقدام به آموزش مهارت های لازم نکنند، گمراهی جایگزین درک درست کودک و نوجوان از موقعیت ها و مسائل می شود.

 


به طور مثال همسالان خطرناک با توجیهاتی مثل “این ماده اعتیاد ندارد”، “موجب افزایش یادگیری است”، “لاغری و ایجاد احوال خوش”، دیگران را به مصرف تشویق می کنند و در مواردی که اطلاع و توجیهی به فرزند توسط پدر و مادر وجود ندارد، خلاء ها موجب می شود کودک یا نوجوان به دام اعتیاد و مشکلات بزرگ گرفتار شود.

میان قربانی آزار و اذیت جنسی قرار گرفتن در کودکی و متجاوز جنسی شدن در بزرگسالی ارتباط مستقیم وجود دارد، در نتیجه قرار گرفتن در معرض آسیب موجب بروز آن در آینده می شود و راه حل های موجود برای پیشگیری مانند حضور مددکار اجتماعی در دومین حوزه تربیت یعنی مدارس، خدمات مشاوره رایگان یا ارزان قیمت همگانی و توجه خانواده ها به این معضلات برای نظارت دقیق لازم به نظر می رسد.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۳۰:۵۲ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

استفاده ایمن از اینترنت برای کودک

یکی از ویژگی های قابل توجه اینترنت ، قدرت جذب مخاطبان در رده های سنی متفاوت است . تعداد بسیار زیادی از کاربران اینترنت را کودکان و نوجوانانی تشکیل می دهند که با علاقه بسیار زیاد ساعت های متمادی از وقت خود را صرف استفاده از اینترنت می نمایند .اینترنت می تواند مکانی بزرگ برای کودکان و نوجوانان به منظور انجام فعالیت های سودمندی نظیر آموزش ، سرگرمی ، ارتباط با دوستان هم کلاسی و سایر موارد دیگر باشد . اینترنت نیز همانند دنیای واقعی، می تواند به محلی خطرناک برای کودکان و نوجوانان تبدیل شود. آیا فرزندان ما با نحوه استفاده ایمن از اینترنت آشنا شده اند ؟ مسئولیت این کار بر عهده کیست ؟ بدون شک ، والدین دارای نقشی اساسی در این رابطه می باشند . آنان می بایست قبل از این که به فرزندان خود اجازه استفاده از اینترنت را بدون نظارت خاصی بدهند ، مجموعه قوانین و توصیه های لازم به منظور استفاده ایمن از اینترنت را به آنان آموزش دهند.

همواره قوانینی در خانه برای استفاده از اینترنت در خانه وضع کنید. قوانینی که هم زمان و مدت زمان استفاده از اینترنت در آن مشخص باشد و هم اینکه روشن کند چه استفاده هایی از اینترنت ممنوع است. بسیار مهم است کودکان درک کنند که حفظ حریم خصوصی در اینترنت چقدر ضروری و مهم است. او را آگاه کنید که استفاده از هویت واقعی در همه ی سایت ها و دادن ایمیل ممکن است خطرهایی به دنبال داشته باشد. برای این کار از او بپرسید که این خطرها چه می توانند باشند و دیگران چه سواستفاده هایی از این اطلاعات می توانند داشته باشند. کودک شما باید بداند که هر کسی می تواند با هویت غیرواقعی در اینترنت فعالیت کند و در عین حال اعتماد دیگران را برای مقاصدی شوم جلب کند. در واقع شما می بایست در طول زمان کودک تان را با شیوه های آموزشی ترجیحا پژوهش محور، از تمامی فرصت ها و تهدید هایی که اینترنت برای او به وجود آورد، آگاه کنید.

باید در نظر داشت که باید کودک را همچنین از آسیب های جسمی ناشی از چشم دوختن بی وقفه به مانیتور، نشستن طولانی مدت، استفاده از موس و تایپ کردن بدون استراحت، آگاه کرد و حتما شیوه درست نشستن، مدت زمان استفاده و در کل نحوه استفاده از رایانه و رسانه های موبایلی را به آنان از کودکی آموخت و آموزش آن را بسیار جدی گرفت؛ زیرا آسیب های جسمی در این برهه سنی که در این خصوص ممکن است به بدن کودک وارد شود، جبران ناپذیر هستند.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۳۰:۵۰ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

خوابیدن کودک کنار پدر و مادر

یکی از مسائل مهمی که ذهن بیشتر والدین جوان را مشغول می کند، این است که باید فرزندشان رادر اتاق خودشان بخوابانند یا اینکه او را از همان ابتدا به خوابیدن دراتاقش عادت دهند. نگرانی از اینکه مبادا برای کودک مشکلی پیش آید و مادر متوجه نشود، باعث می شود بسیاری از مادران کودکشان را در تخت خودشان بخوابانند…خوابیدن کودک با والدین

خوابیدن در کنار کودک، با کودک خوابیدن یا خواب خانوادگی، اسمش را هر چه می گذارید، این نحوه خوابیدن بدان معناست که کودک به جای تنها خوابیدن در اتاق یا تخت مختص به خود، در کنار والدینش می خوابد. مطالعاتی که در سراسر جهان صورت گرفته حکایت از آن دارد که بسیاری از خانواده ها و به خصوص خانواده هایی که دارای یک یا چند کودک هستند با هم و در کنار یکدیگر به خواب شبانه می روند و نکته جالب توجه این است که در بسیاری از کشورها این روند در حال افزایش است.
تنها در آمریکا و بر اساس مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته مشخص شده است که ۱۳ درصد والدین به همراه کودکانشان به خواب می روند. البته ممکن است بسیاری از والدین نظر مثبتی نسبت به این مقوله نداشته باشند اما در برخی موارد نظیر مواقعی که کودک به هر دلیل دچار ترس و کابوس شده به او اجازه می دهند که در کنارشان به خواب رود.

سنین یک‌سالگی تا دوسال بهترین زمانی است که می‌توان کودک را از اتاق پدر و مادر خارج و با اتاق مختص به خود آشنا کرد. در این سنین کودک به حدی رشد یافته که بتواند خوب بخوابد و هنگام گرسنگی تحمل کافی داشته باشد تا مادر به او برسد و از طرف دیگر هنوز وابسته به محیط پدر و مادر نشده و ترس از تنهایی و … برایش مفهومی ندارد و خیلی راحت با محیط جدیدش مانوس خواهد شد بی آن‌که پدر و مادر برای عادت دادن او به محیط جدید متحمل دردسری بشوند

چگونه مطمئن شوم که خوابیدن در کنار کودک برای او و ما مفید است یا نه؟

اصولا تصمیم گیری در اینگونه موارد امری کاملا شخصی است زیرا ممکن است آنچه که برای خانواده شما اثر مثبتی داشته باشد، برای خانواده مشابه دیگری پیامدهای نه چندان مثبتی به همراه داشته باشد. نکته اینجاست که باید به سلامت روانی و ایمنی کودک خود توجه کافی داشته باشید و هر اقدام مناسبی را برای ارتقای این دو مورد انجام دهید. متخصصان آمادمی طب اطفال آمریکا نظر منفی نسبت به خوابیدن کودک در کنار پدر و مادرش دارند و آن را در تضاد با سلامت و ایمنی کودک می دانند. از سوی دیگر کم نیستند متخصصانی که نظر مثبتی در این زمینه دارند.
به هر حال باید توجه داشت که شرایط هر خانواده با خانواده دیگر تفاوت دارد. برخی کودکان از اینکه در کنار والدینشان به خواب روند حس بهتری داشته و در مقابل بسیاری از کودکان زمانی روحیه شادتری خواهند داشت که در اتاق خود به خوابی مجزا بروند.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۷:۲۱ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

۱۱ نکته ارزشمند تربیتی نوجوانان

۱ – با فرزند خود ارتباط خصوصی مثبتی ایجاد کنید و به زندگی خانوادگی بها دهید ؛

برای رسیدن به این مهم یکی از راه ها صحبت کردن است . با نوجوانتان به زبان و سیاق تهدید کودکان در سنین کمتر « حالا که می دانی پس بکن . » و یا معامله با کودکان کودکان مرحله ای دیگر رشد « اگر این کارا برای من بکنی ، من هم این کار را برای تو می کنم . » کار درستی نیست .

صحبت به طرز و لحن گفتگو با بچه های کوچکتر ، بی احترامی به نوجوان است . با این طرز صحبت کردن با او قابلیت های نوجوان را دست کم گرفته و او را در مسیر رشد و تکامل افقی که تنها از طریق به کار گرفتن قدرت های جدید استدلال اخلاقی میسر است حر کت نمی دهید و در تربیت نوجوانان عزیزتان ناکام می مانید .

۲ – به فرزند خود کمک کنید تا تصویر ذهنی مثبتی به دست آورد ؛

اصل مهم دیگری در ارتباط با تربیت نوجوانان این است که هر کاری می توانید بکیند تا فرزند شما تصویر ذهنی مثبتی بدست آورد . مورد بوده که فرزندان خود را آنقدر تحقیر کرده و از آن ها انتقاد کرده که بچه ها اذعان می کنند اعتماد به نفس خود را کامل از دست داده اند .

مورد دیگر به این ترتیب بوده که می گویند مادر همیشه به ما درس بزرگی می آموخت اینکه چه داریم مهم نیست ، مهم این است که چه احساسی داریم بچه ها می گفتند که در دوران نوجوانی روحیه ای قوی داشتیم و توانا خلاق و خندان بودیم . یک مادر فرزندانش را تحقیر کرده و مادر دیگر آن ها را می سازد و به عرش می برد .

۳ – ارزش های اخلاقی را به نوجوان بیاموزید ؛

در این مرحله ار رشد اخلاقی و تربیت نوجوانان فر گرفتن ارزش هایی چون ادب ، مهربانی ، صداقت و مسولیت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد . نوجوان در این مرحله زندگی به ضمیری دست یافته که او را به قبول انسان خوب و شایسته شدن ترغیب می کند .

۴ – توازنی میان استقلال و کنترل ایجاد کنید ؛

آموزش ارزش تفکر مستقل به نوجوان یکی از راه های دور ماندن از گرفتاری ها و رسیدن به رفتار مستقل است . توجه به تعادل ، میان آزادی عمل و کنترل از سوی پدر و مادر یکی از نکات مهم رشد اخلاقی است که بخصوص برای نوجوان این مرحله کاربرد زیادی دارد .
۵-محبت

روابط صمیمانه ، شالوده ی زندگی خانوادگی و همکاری است . بدون حضور این عامل ، والدین برای تربیت نوجوان خود فقط می توانند از اهرم های اقتصادی و تنبیهی استفاده کنند و این دو شیوه ، راهکار های ایده آلی نیستند .
۶- خنده

هیجان برچیستی و چگونگی اعمال ما و نیز کار هایی که ما می خواهیم انجام دهیم ، تاثیر می گذارند . هیجان های مثبت برای رشد سالم نوجوانان ضروری هستند . شوخی ها نیز بی اهمیت نیستند . شوخی بهترین ویتامین روانی است .

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۷:۲۰ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

دارو دادن به کودک و نوزاد

در چنین شرایطی چه باید کرد؟ بهترین روش برای دارو خوراندن به کودکان چیست؟ آیا می توانیم داروی کودک را در آبمیوه یا غذایش بریزیم؟ اگر کودک استفراغ کرد، چطور؟

پرسش هایی از این قبیل ممکن است ذهن بسیاری از مادرانی را که کودک خردسال دارند، درگیر کند. ما در ادامه سعی می کنیم به هر آنچه می تواند ذهن یک مادر را در رابطه با دارو دادن به کودک درگیر کند، پاسخ دهیم.

مادر جولیای ۲ ساله می گوید بارها مجبور شده سر ساعت معینی ۲٫۵ میلی لیتر شربت به کودکش بدهد اما در نهایت متوجه شده ۲٫۴ میلی لیتر آن در قاشق و روی شلوار و کف زمین باقی مانده است.

 


مادر جاناتان ۱ ساله هم بارها با هزاران باری، دارویی را به دخترش داده و او با یک استفراغ ساده، تلاش او را هدر داده است.

اما پیش از آن ذکر چند نکته مهم  و کلی ضروری به نظر می رسد:
* اول اینکه، قبل از دارو دادن به کودک تاریخ تولید و انقضای دارو را بررسی کنید. اگر تاریخ انقضای دارو گذشته، آن را به داروخانه پس بدهید.
* دوم اینکه، دستور مصرف و موارد منع مصرف و دوز دقیق دارو را بخوانید و قبل از خوراندنش به کودک، خوب آن را تکان دهید.
* سوم اینکه، بعد از خوراندن دارو به کودک، در دارو را ببندید و در محل مناسب با توجه به دستورالعمل قید شده روی بسته بندی، آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۷:۲۰ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

تربیت یک کودک دانشمند

هر سه فرزند من بالفطره دانشمند هستند. آن‌ها پر از سؤالات هستند، همیشه در حال هستند که چگونه وسیله‌ها کار می‌کنند، و با تماشای یک مورچه کوچک که یک تکه غذا را حمل می‌کند، هیجان زده می‌شوند. وقتی دخترم، استلا، مهد کودک را شروع کرد، من از شنیدن اینکه کلاس او فقط یک ساعت در هفته علوم مطالعه می‌کند، شوکه شدم. وقتی که آمار را جستجو کردم، متوجه شدم که این موضوع مانند مدارس دیگر نیست، و خیلی بیشتر خسته شدم.

نظرسنجی ها نشان می‌دهد که آموزش علوم در مدارس ابتدایی به‌طور متوسط حدود دو ساعت در هفته است و در برخی از مناطق تا دوران دبیرستان تدریس نمی‌شود. جانیس اریل، مدیر برنامه پیشین در بنیاد ملی علوم می‌گوید: تمرکز شدید بر ریاضیات و خواندن در سال‌های اخیر باعث شده تا زیست شناسی، شیمی و فیزیک در برنامه کلاس‌های دبیرستان به‌صورت فشرده گنجانده شود.

حتی زمانی که این موضوعات تدریس می‌شوند، معلمان تمایل به آموزش کمتری دارند و منابع لازم به‌منظور هدایت آزمایشانی که برای ایجاد علاقه به علم ضروری است را ندارند. با توجه به آخرین ارزیابی ملی، جای تعجب نیست که تنها حدود یک سوم از دانش آموزان کلاس چهارم، درک درستی از اصول علمی دارند.

اگر این موضوعی است که شما را نگران نمی‌کند، لازم است که شما را نگران کند. گزارشی توسط شورای مشاوران علم و فناوری ریاست جمهوری نشان می‌دهد که ما باید تعداد دانش آموزانی که در دهه آینده به تحصیلات دانشگاهی وابسته به علم دست می‌یابند، را صرفاً به‌منظور حفظ تقاضای اقتصادی به میزان ۳۴ درصد افزایش دهیم. آموزگاران و مدیران فرزندتان و همچنین رهبران منطقه را تشویق کنید تا دستورالعمل علمی بیشتری برای برنامه درسی اضافه کنند. از آنجا که بودجه‌ها احتمالاً یک مانع هستند،اگر بتوانید یک راه حل ارزان و یا حتی بهتر را ارائه دهید، احتمال موفقیت شما افزایش می‌یابد. شاید شما بتوانید زمین شناسی را پیدا کنید که مایل است سفرهای میدانی را رهبری کند یا والدین داوطلب را برای کمک به راه اندازی کارگاه‌های آموزشی سازماندهی کنید. اگر لابی گری و سازماندهی سبک شما نباشد، هنوز راه‌های فراوانی برای الهام بخشی به فرزند خود برای عشق نسبت به علم وجود دارد. این مراحل را برای کمک به باز کردن مادام کوری درونی او دنبال کنید.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۶:۵۲ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

بازی برای تقویت خلاقیت کودکان

۱ – چند بازی با ماکارونی(برای گروه سنی ۲ تا ۴ سال)

ماکارونی، به‌ جز این‌ که غذای مورد علاقه بچه‌هاست، به خاطر شکل و بافت خاص‌اش، امکان‌های زیادی برای بازی فراهم می‌کند. در مورد بچه‌های کوچک‌تر می‌توانید از ماکارونی‌های بزرگ لوله‌ای استفاده کنید.یک ظرف کوچک از ماکارونی را به همراه یک نخ کاموا در اختیار کودک قرار بدهید و او را تشویق کنید که ماکارونی‌ها را نخ کند و یک گردن‌بند از ماکارونی درست کند.
این بازی باعث تقویت ماهیچه‌های کوچک دست می‌شود و بین چشم و دست کودک، هماهنگی ایجاد می‌کند.
(برای گروه سنی ۳ تا ۶ سال)

چند نوع مختلف ماکارونی، در اختیار کودک قرار دهید و روی زمین، همراه هم، با استفاده از ماکارونی‌ها، شکل بسازید.
در مرحله بعدی، می‌توانید با استفاده از یک مقوا و چسب مایع، شکل‌هایی را روی مقوا با ماکارونی بچسبانید.
این شکل‌ها را می‌توانید با استفاده از قلم‌مو و گواش رنگ کنید.کودک را در ساختن شکل، آزاد بگذارید.
این بازی، با تقویت ماهیچه‌های کوچک، در رشد خلاقیت کودک هم موثر است.

 


۲- نقاشی با تخیلات

طراحی و نقاشی با تخیلات در واقع نقاط مثبت، هر دو بازی با لغات و تجسم فکری را برای تقویت تفکر خلاق در بر گرفته است.طراحی کردن به کودکان اجازه می‌دهد که با موضوعاتی که براحتی تغییر شکل داده و یک شکل موجود را می‌سازند، به جای موضوعات ثابت بازی کنند.یک ایده برای بازی طراحی، آموزش فکر کردن و حدس زدن است .از کودک‌تان بخواهید خط خطی‌های ساده‌ای بر روی کاغذ بکشد و بعد سوال کنید این طرح خطها چه چیزهایی می‌توانند باشند.و در مرحله بعد برای تکمیل، شکل‌هایی را به خط‌ها بخواهید اضافه کند.

۳ – بازی با آینه(گروه سنی ۲ تا ۴ سال)

در یک روز آفتابی، با استفاده از یک آینه کوچک می‌توانید بازی‌های ساده‌ای برای کودک‌تان ترتیب دهید.
با انداختن نور آینه روی اشیای مختلف می‌توانید کودک را تشویق کنید که نام آن‌ها را به زبان بیاورد.می‌توانید کودک را تشویق کنید که لکه‌های کوچک نور را تعقیب کند یا خودش، نور را به دیوار بتاباند.
از یک لیوان، برای شکست نور استفاده کنید و رنگ‌های مختلف نور را به کودک نشان دهید.از این بازی، برای آموزش استفاده نکنید.
هدف این بازی، تشویق حس کنجکاوی کودکان و ایجاد هیجان مشترک بین والدین و کودک است.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۱:۱۵ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

رابطه مثبت با نوجوان در ابتدای بلوغ

۱٫ ناهار را باهم می‌خوریم

بسیاری از کامیاب‌ترین نکته‌های پدرومادری‌کردن یک نوجوان درمورد وقت‌گذراندن با آنهاست. آن‌ها به چیزهای بسیاری توجه می‌کنند که پدرومادرها باید درمورد آن‌ها فکری کنند. اینکه یک برنامه‌ای روزمره‌ای را ایجاد کنید که با فرزندتان در یک وعده سر میز بنشینید زمانی را به شما می‌دهد تا ارتباط‌تان را با او حفظ کنید.

۲٫ موبایل‌تان را به کنار بگذارید و زمانی‌که در حال رانندگی هستید

اعتراف می‌کنم که این تصمیم در وهله‌ی اول پر از حس ترس و گناه بود. به‌سخن دیگر، احساس گناه می‌کردم از اینکه سر ناهار دلم می‌خواستم بروم در فیس‌بوک چرخی بزنم، و می‌ترسیدم که اگر من را در حال پیام‌دادن در ماشین ببینند، رفتار من را تکرار کنند. گاهی ترس و گناه برایمان خوب اند. این عادتی است که کمک کرده است تا استانداردی را برای این تعیین کنم که چگونه ما با یکدیگر در عصر دیجیتالی وارد تعامل می‌شویم. زمان‌هایی که سر میز غذا و در ماشین سپری می‌کنیم متمرکزترین گفت‌وگوهای روزمان را انجام می‌دهیم. خوشحالم که همگی ما یاد می‌گیریم موبایل‌هایمان را برای لحظه‌ای کنار می‌گذاریم و از آن زمان برای ارتباط‌برقرارکردن استفاده می‌کنیم.

۳٫ وقتی بگذارید تا درمورد اتفاق‌های روز حرف بزنید

مطمئن‌ام متوجه یک رویکرد شده‌اید. وقتی نوبت به سن نوجوانی می‌رسد، بزرگترین چالش توجهشان را به‌خود جلب‌کردن است. پیش از اینکه سرشان با دبیرستان گرم شود، مطمئن شوید این عادت را ایجاد کرده‌اید که درمورد اتفاق‌های روز با هم صبحت می‌کنید. شاید از طریق پیام یا ایمیل، اما این کار را مداوم انجام دهید. وقتی فرزند رشیدتان هر یکشنبه با شما تماس می‌گیرد، شما از خودتان برای تلاشی که کردید سپاس‌گزار خواهید بود.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۱:۱۳ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)

صبحانه دادن به کودکان

همه ما بارها و بارها در مورد اهمیت خوردن صبحانه در کودکان و تاثیر آن در افزایش تمرکز، قدرت یادگیری و همچنین بهبود خلق و خو مطالب بسیاری شنیده و خوانده‌ایم؛ اما تحقیقات انجام شده در بسیاری از جوامع نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ درصد کودکان وعده صبحانه را مصرف نمی‌کنند و در بین کودکانی هم که صبحانه می‌خورند، آن را با ترکیب بهینه و در زمان مناسب دریافت نمی‌کنند. این امر نشان می‌دهد که والدین و کودکان کمتر با راهکارهای عملی دریافت صبحانه مغذی در زمان مناسب آشنا هستند و آن را در برنامه زندگی تمرین کرده‌اند.

 


به عبارتی می‌توان گفت، توصیه‌های علمی در مورد فواید صبحانه به عادت و ر فتار تغذیه‌ای ماندگار در بسیاری از خانواده‌ها تبدیل نشده است. در این مقاله به راهکارهای عملی برای خوردن صبحانه سالم به منظور تامین نیازهای تغذیه‌ای روزانه می‌پردازیم؛ به نحوی که در کنترل وزن و رفتار تغذیه‌ای صحیح در طی روز کمک کند. در حقیقت کودکان کم ورن و لاغر در صورت عدم مصرف صبحانه در طول روز قادر به دریافت انرژی مورد نیاز نیستند. همچنین نخوردن صبحانه در کودکانی که افزایش وزن دارند، باعث پرخوری بیش از حد آنها در ساعات بعدی روز می‌شود. از آنجایی که سوخت و ساز بدن هنگام صبح افزایش می‌یابد، انتظار ما از یک صبحانه خوب، تامین یک سوم کل انرژی مورد نیاز روزانه (حدود ۵۰۰ تا۶۰۰ کالری) و دریافت کافی املاحی چون کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین‌ها مانند ریبو فلاوین، ویتامین B12,C,A و فولات است.

برانگیختن میل به صبحانه در کودکان
بی‌میلی مهم‌ترین عامل صبحانه نخوردن کودکان است. والدین عزیز باید بدانند که هرگونه استرس و عجله باعث از بین رفتن اشتها و طفره رفتن از خوردن صبحانه می‌شود. بعلاوه تکراری و یکنواخت بودن صبحانه هم سبب بی‌میلی می‌شود. غذاها و نوشیدنی‌های جدید را هرچند وقت یکبار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود.

بهترین زمان خوردن صبحانه
بهترین زمان برای کودکان پیش دبستانی بین ساعت ۹-۷ صبح (نیم ساعت تا یک ساعت بعد از بیدار شدن) و برای کودکان سنین مدرسه، قبل از رفتن به مدرسه است. تحقیقات نشان داده است کودکانی که ۲۰ دقیقه قبل از آغاز کلاس، صبحانه میل می‌کنند، نسبت به گروهی که یک ساعت قبل صبحانه مصرف کرده‌اند، تمرکز بهتر و نمرات بالاتری دارند.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۱:۱۱ توسط:افشین موضوع: نظرات (0)