afshiinB afshiinB .

afshiinB

20 نكته جالب روانشناسي

۲۰- از ديگران اطلاعات بگيريد
اگر دوستي داريد كه مي خواهيد با شما درد دل كند، احساس خود را به شما بگويد، يا حتي اطلاعات ساده اي به شما بدهد. اين ترفند روش مناسبي براي به دست آوردن اطلاعات كامل از او خواهد بود.

از او سؤالي بپرسيد، و اگر جواب كاملي نداد، يا احساس كرديد چيزي را پنهان كرده، تماس چشمي خود را با او حفظ كنيد و براي چند ثانيه ساكت بمانيد.

اين سكوت توام با تماس چشمي باعث ناراحتي فرد مقابل مي شود در نتيجه او هر كاري مي كند تا اين سكوت را بشكند و اين حالت را از بين ببرد، حتي اگر به اين معنا باشد كه اطلاعاتي را كه نمي خواسته، در اختيار شما قرار دهد.

بنابراين كافي است براي چند ثانيه سكوت كنيد تا او سفره دلش را پيش شما باز كند.

۱۹-ميان وعده بخوريد
اگر با گروهي از افراد، يا حتي فقط با يك شخص خاص هستيد و احساس مي كنيد قرار است بينتان درگيري بوجود بيايد، اين كار را امتحان كنيد…بخوريد!

افرادي كه غذا مي خورند معمولاً در محيط خود احساس راحتي مي كنند. غذا خوردن يك فعاليت آرامش بخش است و احتمالاً به رفع درگيري ها كمك خواهد كرد.

اگر كسي از شما عصباني باشد و شما شروع به غذا خوردن كنيد، اين به جلوگيري از درگيري كمك مي كند. اين واقعيت در ابتدا زمانيكه دو نفر مشغول جر و بحث بودند و يك از آنها يكدفعه يك تكه پيتزا در دهان خود گذاشت كشف شده است. به آن مرد لقب مرد ميان وعده اي داده شد.

۱۸- كساني كه به شما توجه مي كنند را شناسايي كنيد
آيا تا به حال اين احساس را تجربه كرده ايد كه چشمان كسي روي شما تنظيم شده اند و شخص عامدانه شما را تماشا مي كند؟ حتي ممكن است احساس كنيد كه كسي از پشت سر به شما خيره شده.

اگر مي خواهيد مطمئن شويد كه آيا آن شخص واقعا شما را تماشا مي كرده يا نه، اين ترفند روانشناسي ساده را امتحان كنيد… خميازه بكشيد!

مطمئن شويد كه هنگام خميازه كشيدن شخص مقابل مي تواند شما را ببيند. بعد از خميازه كشيدن، به او نگاه كنيد. اگر در حال خميازه كشيدن باشد، به اين معني است كه شما را تماشا مي كرده است. خميازه كشيدن مسري است.

براي امتحان ويدئويي از كسي كه خميازه مي كشد را تماشا كنيد، ببينيد كه آيا شما نيز همين كار را انجام مي دهيد يا خير. اين يك ترفند عالي براي شناسايي كساني است كه به شما توجه مي كنند.

۱۷-آهنگ هاي از ياد رفته را به خاطر آوريد
آيا تا به حال شده كه ترانه اي را به خاطر نياوريد؟ حتما شده…

ملودي ترانه بارها و بارها در ذهن شما پخش مي شود اما به نظر نمي رسد كه به ياد داشته باشيد كدام آهنگ است و دائما سعي مي كنيد آن را به خاطر آوريد. اين به معني اتلاف وقت زيادي براي به ياد آوردن چيزي است كه در واقع هيچ ارزشي ندارد.

ترفند روانشناسي زير همان چيزي است كه منتظر شنيدن آن هستيد. به آخر آهنگ فكر كنيد. نه آغاز يا ميانه آن. با توجه به اثر زيگارنيك، ذهن شما دائما جذب چيزهاي ناتمام يا ناقص خواهد شد.

بنابراين اگر به پايان ملودي فكر كنيد، آهنگ كامل خواهد شد و ذهن شما دوباره تنظيم مي شود. در نتيجه آهنگ را به خاطر مي آوريد و مي توانيد به تمركز روي مسائل مهمتري برگرديد.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۳۱:۰۱ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

خواب مغناطيسي

خواب درماني يكي از آن دسته روش هاي درماني است كه به نظر مي رسد در هاله اي از ابهام قرار دارد. بسياري از ما در مورد آن شنيده ايم و حتي ممكن است با مفاهيم از پيش تعيين شده نيز آشنايي داشته باشيم، اما اغلب ما دقيقا نمي دانيم كه چيست و چگونه مي تواند كمك كند. اين حس و عدم شناخت كافي مي تواند ما را از نگاه به آن به عنوان گزينه اي مناسب باز دارد كه مايه ي شرمساري است.

زيبايي دنياي درمان اين است كه گزينه هاي بسيار مختلفي وجود دارد: از گفتار درماني سنتي و مشاوره روانشناسي گرفته تا درمان هاي مكمل و خواب درماني يا هيپنوتيزم.

اگر به دنبال پشتيباني و بهبودي يك بيماري جسمي يا روحي هستيد، هميشه توصيه مي كنيم در مورد روش هاي درماني با پزشك خود صحبت كنيد. در بعضي موارد، خواب درماني در كنار مشاوره يا ساير روش هاي درماني قابل استفاده است، يا ممكن است در صورت عدم موفقيت رويكردهاي ديگر به آن متوسل شويد.

در ابتدا – خواب مغناطيسي دقيقا چيست؟ يك روش درماني است كه بر روي ناخودآگاه كار مي كند، بخشي از ذهن كه آگاهانه از آن اطلاع نداريم. ناخودآگاه مسئول بسياري از روندها و رفتارهاي انديشه است. هدف از خواب درماني تشويق تغييرات مثبت از طريق برقراري ارتباط با آن است.

خواب مغناطيسي چگونه عمل مي كند؟
براي برقراري ارتباط با ناخودآگاه خود، لازم است كه در وضعيت هيپنوتيزم قرار بگيريد. اين امر ممكن است كمي ترسناك به نظر برسد، اما در اصل فقط يك آرامش بسيار عميق است. شما هنوز هم كاملا از اتفاقات اطراف خود آگاه خواهيد بود. Lorraine McReight، هيپنوتراپيست (متخصص هيپنوتيزم) در گفتگو با ما در مورد رموز خواب درماني توضيح مي دهد:

“در هيپنوتيزم، فرد پيشنهادات را بيش تر پذيرا است. بنابراين قادر خواهد بود الگوهاي رفتاري را كه فاقد فايده هستند تغيير دهد، اما هيچ كس نمي تواند شما را مجبور به انجام كاري كند كه نمي خواهيد انجام دهيد.”

وقتي در اين حالت هستيد، متخصص هيپنوتيزم براي گفتگو با ناخودآگاه شما از تكنيك هاي پيشنهادي خود استفاده مي كند. ايده اين است كه به شما در كشف علل اصلي مشكلات، تغيير الگوهاي فكري و در نهايت تغيير رفتار كمك كند. ابزار و تكنيك هاي مختلفي وجود دارد كه بسته به آن چه به پشتيباني نياز داريد مي توانند استفاده شوند.

شما ممكن است به چندين جلسه يا فقط يك جلسه نياز داشته باشيد – حتي بستگي به چيزي دارد كه شما به دنبال آن هستيد. بسياري از متخصصان هيپنوتيزم، تكنيك هايي را به شما آموزش مي دهند تا بتوانيد كار را در خارج از جلسات و در منزل ادامه دهيد.

خواب درماني به چه عواملي مي تواند كمك كند؟
از خواب درماني مي توان براي بسياري از نگراني هاي مختلف استفاده كرد. بعلاوه ممكن است هر مسئله اي كه مي تواند ريشه در نحوه تفكر و رفتار شما داشته باشد برطرف شود. در كنار اين موارد، شرايط خاصي وجود دارد از جمله روان پريشي و اختلالات شخصيتي كه گمان مي كنند خواب درماني به آن ها كمك نمي كند.

رايج ترين راه هاي كمك توسط خواب درماني اين است كه با تغيير عادات، به شرايط ناشي از استرس و كاهش اضطراب كمك مي كند. در اين جا به برخي از موضوعات متداول مي پردازيم كه با خواب درماني مي توان به آن ها پرداخت.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۳۱:۰۰ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

روش شاد زندگي كردن

من قبلا مينيماليسم نبودم (كسي كه به كم بسنده كند). هميشه مقادير بسيار زيادي لباس و وسايل اضافي براي خانه خود مي خريدم، صادقانه بگويم علاقه اي به شيوه زندگي مينيماليستي و غيره نداشتم.

من انواع و اقسام چيزها را تلنبار مي كردم و اميدوار بودم كه روزي بتوانم از آن ها استفاده كنم. در واقع به خودم مي گفتم كه به اين چيزها احتياج دارم و اگر خريدن آن ها منجر به هزينه هاي بيش از حد مي شود؛ در واقع پولم را براي استفاده بهتر خرج كرده ام!

تا اين كه چند سال پيش فهميدم كه با نكات و موارد مادي رابطه ناسالم دارم. نكته فقط اين نبود كه چيزهاي زيادي داشتم، بلكه براي جبران ناراحتي و عدم رضايت خودم، در خريدن چيزها زياده ‌روي مي كردم.

وقتي كار روزانه خود را رها كردم و براي نوشتن يك وبلاگ تمام وقت انرژي گذاشتم، اوضاع بهتر شد و كم كم تغيير كرد. بعلاوه هنگامي كه تصميم گرفتم تمام وقت سفر كنم، ابتدا با يك RV و اكنون با يك قايق بادباني، مجبور شدم اكثر وسايلم را ببخشم يا به ديگران هديه دهم. خلاص شدن از شر همه چيزها دشوار بود، اما اكنون تقريبا چيزهايي را كه در طول روز يا هفته نياز دارم، خريداري مي كنم.

قبل از زندگي به سبك مينيماليستي، وقت زيادي را صرف فكر كردن در مورد هزينه ها مي كردم. اين كار واقعا استرس زا بود و من الآن با آن خيلي فاصله دارم.

صرف هزينه در مواردي براي پر كردن زندگي خود، مانند پر كردن كمد لباس، خانه خود و غيره آسان است. بعلاوه اگر توجه كنيد، اندازه خانه ها در چند دهه گذشته رشد چشمگيري داشته است (طبق سرشماري در ايالات متحده، خانه ها از ۳۰۰ متر مربع در دهه ۱۹۵۰ به نزديك ۸۰۰ متر مربع امروز افزايش يافته اند)، بنابراين مي توان فهميد كه چقدر اين موارد با سبك زندگي مينيماليستي كه بسياري از ما انتخاب كرده ايم، فاصله دارد.

سبك زندگي مينيماليستي فقط به داشتن خانه اي كوچك تر مربوط نمي شود. كلا در مورد ساده كردن زندگي است. و همه ما مي توانيم از زندگي ساده تري بهره مند شويم به طوري كه به ما امكان دهد تا روي چيزهايي كه واقعا مهم هستند متمركز شويم، و دلايل زيادي براي اهميت اين نوع زندگي وجود دارد كه:

زندگي مينيماليستي مي تواند در پس انداز بيش تر به شما كمك كند. زندگي مينيماليستي از يك طرف به اين معني است كه كالاهاي كم تري خريداري خواهيد كرد. خريد تنها آن چه كه نياز داريد قطعا هزينه هايتان را كاهش داده و به شما در پس انداز بيش تر كمك مي كند.
زندگي مينيماليستي به معناي آشفتگي كم تر است. آشفتگي و درهم برهمي مي تواند زندگي يك شخص را تحت الشعاع قرار دهد. حتي ممكن است احساس استرس، خستگي، درماندگي و موارد ديگر پيدا كنيد.
زندگي مينيماليستي مي تواند زمان بيش تري به شما بدهد. انباشتگي بيش تر بدان معني است كه احتمالا بيش تر وقت خود را صرف تميز كردن، نگهداري و تعمير مي كنيد. اما در زندگي با وسايل كم تر، چيزهاي مادي زيادي نداريد كه از آن ها مراقبت كنيد و يا حتي هزينه بر و وقت گير باشند. اگر زندگي خود را جمع و جورتر كنيد، بايد به اين فكر كنيد كه با تمام زمان هاي اضافي خود مي توانيد چه كارهايي انجام دهيد!
در اين جا نحوه تغيير زندگي با سبك مينيماليستي آورده شده است:

لباس من را تعريف و توصيف نمي كند.
همان طور كه گفتم، قبلا پول خيلي زيادي را صرف خريد لباس مي كردم! در دوران دبيرستان و دانشگاه در يك فروشگاه لباس مشغول به كار بودم و مدام بعد از كار با لباس هاي بيش تري به خانه مي رفتم. با اين كه خيلي از آن ها حراج مي شدند و من هزينه كامل نمي پرداختم، منتها به اين چيزها احتياج نداشتم!

بعد از جمع و جور كردن وسايلم براي زندگي در RV، و سپس كاهش بيش تر آن ها براي زندگي در قايق بادباني، آموخته ام كه براي خوشبختي نيازي به چيزهاي زياد ندارم. اگر چيزهايي را كه الآن در كمد من وجود دارد را با آن چه كه در گذشته داشتم مي ديديد، شوكه مي شديد. من فكر مي كردم كه براي خوشبختي به تمام لباس هاي دنيا احتياج دارم، اما اكنون مي دانم كه به هيچ وجه اين گونه نيست.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۳۱:۰۰ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

ارگونومي كار با كامپيوتر

۱- آگاهي از وضعيت نشستن: از نوع نشستنان آگاهي پيدا كنيد و بدانيد كه نحوه صحيح نشستن چگونه است.

۲- موقع نشستن حالت فعال خود را حفظ كنيد: به صورت موثر و فعالانه بنشينيد و چك كنيد كه بدنتان در حالت درستي قرار گرفته باشد. يادآورها و محرك هايي تنظيم كنيد كه به شما كمك كنند وقتي در وضعيت بدي قرار گرفتيد با توجه به آنها متوجه حالت غلط نشستنان بشويد.

۳- محل كارتان را به درستي تنظيم كنيد: ميز كارتان را به صورت ارگونوميك تنظيم كنيد؛ يعني به گونه اي كه موقعيت صندلي، ميز و يارانه شما در شرايط درستي قرار بگيرند و از حالت درست نشستن شما حمايت كنند.

۴- چند تمرين خوب براي درست نشستن ياد بگيريد: براي تقويت عضلات پشتي كه از ستون فقرات حمايت مي كنند مي توانند تمرين ها و حركاتي را در نظر بگيريد. اين كار به شما كمك مي كند تا به جايي برسيد كه ديگر نيازي به يادآورهايتان براي درست نشستن نداشته باشيد. به اين ترتيب شما ديگر به طور طبيعي و ناخودآگاه درست مي نشينيد!

Correct Computer Posture Example

حتما بخوانيد: زنان و مردان بيشتر جذب چه نوع چهره اي مي شوند؟

بايد به اين نحو بنشينيد
در ادامه يك چك ليست مفيد براي درست نشستن هنگام كار با كامپيوتر در اختيارتان مي گذاريم:

۱- قسمت بالايي صفحه نمايش كامپيوتر بايد موقع نشستن هم سطح و در موازات با چشم هايتان باشد.

۲- پاها و زانوهايتان بايد از لگن فاصله داشته باشند و رو به جلو باشند. در حالت درست ران هاي شما بايد كمي پايين تر از باسنتان قرار بگيرند.

۳- استخوان دنبالچه بايد به سمت بالا قرار بگيرد.

۴- تيغه شانه بايد كمي به سمت پايين و در طول گردن نگه داشته شود.

۵- سر شما بايد مستقيما بالاي شانه هايتان قرار بگيرد. تصور كنيد يك بادكنك هليومي سرتان را به سمت بالا مي برد و اجازه خم شدن به آن نمي دهد.

اين حالت درستي بود كه موقع كار كردن با كامپيوتر بايد داشته باشيد. علاوه بر اين حتما بايد مطمئن شويد كه ميز، صندلي و رايانه تان به صورت ارگونوميك براي حمايت از اين وضعيت طراحي شده اند.

حفظ “وضعيت فعال” هنگام نشستن
اينكه حتي بعد از چند بار تلاش كردن باز هم وضعيت درستتان را از دست بدهيد چيز عجيبي نيست و معمولا هم اتفاق مي افتد. ممكن است تمركزتان روي نحوه درست نشستن را از دست بدهيد و به حالت خلسه نادرستي برويد. با اينكه ممكن است چندين و چند بار از وضعيت صحيح و اصولي خارج شويد ولي خيلي مهم است كه براي مدت طولاني اين حالت بيرون نرويد. سعي كنيد اغلب اوقات وضعيتتان را به خودتان يادآوري و آن را تصحيح كنيد (استفاه از محرك ها و يادآورها در اين زمينه خيلي مفيد خواهد بود). يادتان باشد كه بد نشستن باعث آسيب ديدگي تان مي شود.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۲۵:۵۹ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

قبل از خواب بايد چه مواد غذايي مصرف كرد؟

۱-ماهي
خود ماهي با چشمان باز مي خوابد اما شما مي‌ توانيد با مصرف آن چشمانتان را بسته و بخوابيد . ماهي هايي مثل سالمون و تن ماهي گزينه هاي مناسبي هستند، زيرا حاوي مقدار زيادي ويتامين b6 مي باشند. ويتامين b6 مسئول توليد ملاتونين است كه يك هورمون مرتبط با خواب است و خواب و بيداري را تنظيم مي‌ كند. بنابراين هر چه قدر كه بيشتر ماهي بخوريد، ملاتونين بيشتري در بدن توليد مي شود و خواب شما مناسب‌ تر خواهد بود. ديگر منابع ويتامين b6 شامل موز، جو و نخود است.

۲-غلات كامل
غلات كامل يا همان حبوبات حاوي منيزيم بالايي هستند كه براي خواب مناسب شبانه حائز اهميت مي باشند. مصرف غلات كامل مثل حبوبات به راحتي باعث ايجاد خميازه شده و به ريلكس شدن عضلات كمك مي‌ كند.

۳-لبنيات
نوشيدن يك ليوان شير گرم يا مصرف ماست قبل از خواب به ريلكس شدن و از بين بردن استرس بدن كمك مي كند. كلسيم و ويتامين D موجود در محصولات لبني به عضلات كمك زيادي مي‌ كند. همچنين از بيدار شدن وسط خواب شبانه جلوگيري مي كند زيرا مي ‌تواند شما را سير نگه دارد.

۴-گيلاس
مصرف گيلاس يا آب گيلاس مي تواند به بهبود خواب كمك كند . آب گيلاس قبل از خواب باعث مي شود بدن شما ملاتونين آزاد كند. بنابراين اگر بعد از مصرف آن احساس خواب آلودگي داشتيد، تعجب نكنيد. همچنين يك راه مناسب براي درمان بي خوابي است و باعث مي شود كه مثل يك بچه و نوزاد راحت بخوابيد.

۵-بادام
مصرف بادام قبل از خواب به توليد منيزيم و تريپتوفان مي كند. هر دوي اين مواد براي بهبود خواب ضروري هستند، عضلات را ريلكس مي‌ كنند و عملكرد عصبي را كاهش مي‌ دهند. همچنين يك ريتم ثابت براي قلب ايجاد مي‌ كنند و به شما كمك مي كنند كه احساس خواب‌ آلودگي كنيد و راحت بخوابيد.

۶-چاي بابونه
مصرف چاي بابونه يك روش سنتي براي بهبود بي خوابي است و حاوي مواد تركيبي پيچيده مانند آپيژنين است كه دريافت كننده‌ هاي GABA A را فعال مي كنند كه عاملي براي خواب هستند. چاي بابونه همچنين از لحاظ ذهني فرد را براي خوابيدن آماده خواهد كرد .

۷-گردو
گردو حاوي سروتونين، ملاتونين و منيزيم است كه به خواب كمك مي‌ كنند . اگر به دنبال يك ميان وعده سالم هستيد، يك كف دست گردو بخوريد. تمام مواد غذايي براي خواب آلودگي شبانه مناسب است اما نبايد زياده روي كنيد. بدون توجه به فوايد اين مواد غذايي ، ميان وعده ها حاوي شكر و كربوهيدرات هستند كه بدن شما را تحريك مي كنند. همچنين مي تواند تعادل مناسبي را به بدن شما بدهند و باعث شود كه راحت تر بخوابيد.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۲۵:۵۸ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

12 نكته علمي جالب

۱- آب مي تواند همزمان به نقطه جوش و انجماد برسد
آن را “نقطه سه گانه” مي نامند، و هنگامي اتفاق مي افتد كه دما و فشار دقيقاً مناسب براي سه حالت (مايع، جامد وگاز) يك ماده باشد تا در تعادل ترموديناميكي با هم همزيستي داشته باشند. براي انجام اين آزمايش، يك شيشه حاوي مايع سيكلوكسان، به وسيله يك پمپ توربو مولكلالي به فشار بسيار كم آورده مي‌شود. كاهش سريع فشار منجر به كاهش سريع دما مي‌شود و در نتيجه ماده به طور موقت منجمد شود.

۲- اشعه ليزر مي تواند در آبشار گرفتار شود


بله اين نه تنها نمونه اي باورنكردني از پديده اي به نام بازتاب كلي داخلي است، بلكه نشان مي دهد كه چگونه كابل هاي فيبر نوري براي هدايت جريان نور كار مي كنند.

۳- فضاپيماهاي جديد مي توانند خيلي سريع در لبه بيروني منظومه شمسي سفر كنند


همه ما مي دانيم كه موشك ها سريع هستند و فضا بزرگ است. اما وقتي در مورد اينكه چقدر طول مي كشد تا به قسمتهاي دور افتاده منظومه شمسي سفر كنيم فكر مي كنيم (براي مثال سفر به مريخ حدود هشت ماه ط.ل مي كشد) احساس مي كنيم فضاپيماي ما در واقع در حال خزيدن هستند.

اين تصوير با مقايسه سرعت كاوشگر New Horizons كه سال گذشته به پلوتون پرواز كرد، با يك مدل ۷۴۷ و SR-71 Blackbird نشان مي دهد كه اين ايده چقدر اشتباه است.

۴- تخم مرغ زير آب مانند يك عروس دريايي به نظر مي رسد


يك تخم مرغ ترك خورده در زمين ممكن است باعث ايجاد يك دردسر بزرگ شود، اما ۱۸ متر (۶۰ فوت) زير سطح اقيانوس، فشار وارد شده روي تخم ۲٫۸ برابر فشار جوي است و اين مي تواند پوسته تخم مرغ را تقريبا نامرئي كند و محتواي آن را به شكل يك عروس دريايي در آورد. اين داستان واقعي است.

۵- شما مي توانيد قضيه فيثاغورس را با مايعات ثابت كنيد


اگر نمي توانيد a2 + b2 = c2 را درك كنيد مي توانيد آن را با مايع ثابت كنيد.

۶- اين چيزي است كه وقتي يك سياه چاله ستاره اي را مي بلعد اتفاق مي افتد


با جذب شدن ستاره در سياه چاله، فواره عظيمي از پلاسما بيرون ريخته مي شود و صدها سال نوري را در بر مي گيرد. سووي گزاري، محقق دانشگاه جان هاپكينز توضيح مي دهد:

“وقتي ستاره توسط نيروهاي گرانشي سياه چاله تكه تكه مي شود، بخشي از بقاياي آن در سياه چاله فرو مي رود، در حالي كه مابقي آن با سرعت زياد به اطراف پرتاب مي شوند.”

۷- شما مي توانيد بدون عينك هم ببينيد
طبق گفته MinutePhysics ، تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه با دست خود يك دوربين سوراخ سوزني بسازيد، كه به شما كمك كند نور ورودي به شبكيه خود را متمركز كنيد. مطمئناً، اين روش ساده بينايي ۲۰/۲۰ به شما نمي دهد، اما اگر عينك خود را در خانه جا گذاشته باشيد، مي تواند ايده خوبي باشد.

۸- شكستن قلنج انگشتان دست لزوما بد نيست
يك محقق قلنج انگشتان يكي از دستان خود را به مدت ۶۰ سال كشيده بود اما ديگري را نه و در پايان آزمايش هيچ تفاوت قابل تشخيصي در ميزان ورم مفاصل بين اين دو مشاهده نكرد.

۹- يك شعله خورشيدي منفرد مي تواند انرژي معادل ميليون ها بمب اتمي ۱۰۰ مگاتوني آزاد كند
و اين چيزي است كه هميشه اتفاق مي افتد.

۱۰- گربه ها به لطف قوانين فيزيك هميشه روي پاهاي خود فرود مي آيند
يك تحقيق به تازگي نشان داده است كه گربه ها در واقع از دو نيمه بدن خود به طور جداگانه براي چرخش سريع استفاده مي كنند.

۱۱- بهتر است نارنجك روي زمين منفجر شود
اگر انفجاري در نزديكي شما در زير آب رخ بدهد، آسيب بسيار جدي به ريه هاي شما وارد خواهد كرد.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۲۵:۵۷ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

چشم خشك و سوزش دار

خشكي چشم شرايطي پزشكي است كه در آن چشم نمي تواند به اندازه كافي اشك توليد كند تا چشم را در وضعيت سالم و راحت نگه دارد. به خاطر خشكي چشم گرد و غبار و ديگر عوامل تحريك كننده از چشم خارج نمي‌شوند. در نتيجه باعث درد و ناراحتي مي شود. در اين مطلب از چندين مجله معتبر پزشكي اروپايي كمك گرفته ايم تا تنها روشهاي خانگي موثر و ثابت شده علمي را به شما آموزش دهيم. دقت كنيد اگر از خشكي چشم رنج مي بريد بايد بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد. دكتر شما را بررسي و درمان مناسب آن را به شما پيشنهاد مي كند. اگرچه براي رهايي از خشكي چشم از درمان هاي خانگي استفاده مي كنيم ولي باز هم مراجعه به پزشك ضروري است.

دلايل خشكي چشم
سه لايه اشك وجود دارد: لابه روغني بيروني، لايه آب دار مياني و لايه مخاطي دروني. خشكي چشم زماني اتفاق مي‌افتد كه اين لايه ها تحريك شده باشند يا به اندازه كافي لايه روغني، آب دار يا مخاطي توليد نشده باشد. در نتيجه چشم شما از كمبود رطوبت رنج خواهد برد.

از جمله دلايل ايجاد خشكي چشم ميتواند براي طولاني مدت در معرض باد گرم و خشك ماندن، درمان تغيير هورمون، آلرژي، عمل جراحي ليزيك چشم و برخي دارو ها از جمله دكونژستانت هاي بيني، آنتي هيستامين، داروهاي ضد افسردگي و قرصهاي ضد بارداري باشد. استفاده طولاني مدت از لنز، افزايش سن، پلك نزدن به مقدار كافي و خيره ماندم براي طولاني مدت به كامپيوتر نيز خطر ابتلا به خشكي چشم را افزايش مي‌دهند.

افرادي كه آلرژي مزمن دارند، بيماري تيروئيد دارند، كلود ويتامين A دارند و با به لوپوس مبتلا هستند نيز در معرض خشكي چشم هستند.

وقتي دليل خشكي چشم را بدانيد ميتوانيد بهترين راه حل، بهترين درمان و يا راه حل خانگي درمان خشكي چشم را پيدا كنيد.

‎خشكي چشم چه علائمي دارد؟ ‎
‎سوزش علائم رايجي از جمله درد، سورن چشم و قرمزي چشم دارد. از جمله ديگر علائم آن رشته اي شدن مخاط و چرخيدن آن در چشم است. چشم شما زودتر از هميشه خسته ميشود، مخصوصا ارگ در حال مطالعه باشيد يا از كامپيوتر استفاده كنيد. برخي افراد كه از خشكي چشم رنج ميبرند احساس ماسه ميكنند و از تاري ديد نيز رنج ميبرند.

‎چه زماني مراجعه به دكتر ضروري است؟
در واقع خشكي چشم مشكلي حياتي نيست. شرايطي رايج است كه زماني كه چشمان شما به اندازه نياز مرطوب نباشند اتفاق مي افتد. اشك در مرطوب نگه داشتن چشمان شما نقش بزرگي ايفا ميكنند، آن را سالم نگه داشته و از بسياري از مشكلات چشمي از جمله خشكي چشم جلوگيري ميكند. بنا به دلايل بسياري، ممكن است اشك كار خود را به درستي انجام ندهد.

درمان خشكي چشم شامل قطره هاي چشمي يا تغيير سبك زندگي ممكن است علائم را از بين ببرد و احساس راحتي بيشتري كنيد. خشكي چشم را ميتوان با قطره هاي چشمي و درمانهاي خانگي موثر در منزل درمان كرد. با اين حال، بعد از چند روز، اگر چشمان خشك بهتر نشدند و علائم طولاني تري مثل چشماني تحريك شده، قرمز و دردناك داريد مراجعه به دكتر امري ضروري است. اكثر موارد خشكي چشم در بازه هاي چند روزه با استفاده از قطره هاي چشمي و درمانهاي خانگي درمان ميشوند.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۵۱:۵۴ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

جراحي ليفت (كشيدن پوست) صورت

ليفت صورت (رفع چين و چروك صورت) يك عمل جراحي است كه باعث كشيدن و محكم شدن پوست و ماهيچه هاي سست صورت و گردن مي شود.

دكتر Stephen Prendiville، جراح پلاستيك صورت در فورت مايرز، فلوريدا مي گويد: من صورت را به عنوان سنگ بناي منحصر به فرد براي جوان سازي صورت توصيف مي كنم. اين روش مي تواند به آويزان بودن، چين هاي عميق، غبغب، سستي عضلات و خط افتادن گردن بپردازد.

اگرچه اين يك عمل تهاجمي با نقاهت طولاني و قيمت بالا است، اما يكي از محبوب ترين روش هاي جراحي پلاستيك مي باشد. طبق آمار انجمن جراحي پلاستيك آمريكا(ASPS) ، 121534 نفر تنها در سال 2018 تحت اين عمل قرار گرفتند.

چه كسي كانديداي خوبي است؟
دكتر Prendiville مي گويد، سن كساني كه به دنبال جراحي پلاستيك هستند، از اواسط سن 40 تا 80 سالگي متغير است. او گفت: بيمار ايده آل بايد داراي صورت پير، گونه هاي افتاده، غبغب شكل گرفته، خطوط ماريونت يا خنده، پوست صورت و گردن سست و داراي خط گردني و تمايل به انجام كاري در مورد آن باشد.

فراتر از اين، كانديداي مناسب به طور كلي داراي سلامتي خوبي است و هيچ شرايط پزشكي اساسي ندارد.

مزايا
دكتر Prendiville مي گويد: هنگان بهوش آمدن بعد از عمل، درد زيادي وجود ندارد. اكثر بيماران اين باور را سخت مي كنند.
رتبه رضايت اين روش بالاي 95 است و اكثر افراد مي گويند كه ارزش آن را دارد.
اين يك عمل سرپايي است و اكثر افراد بعد از جراحي به خانه مي روند.
بسته به ميزان كار انجام شده، برش ممكن است در جلوي گوش و پشت گوش پنهان شود و اغلب اوقات تا ناحيه رويش موها گسترش مي يابد. اگر گردن به سفت شدن اضافي يا از بين بردن چربي نياز داشته باشد، برش جداگانه اي در چين طبيعي در زير چانه ايجاد مي شود. هنگامي كه درست انجام شود، زخم ها بطور كلي كاملا التيام پيدا مي كنند.
معايب
اين عمل ساير خطوط، آسيب ناشي از آفتاب، رنگدانه ها، ناهمواري و ساير نواقص را برطرف نمي كند. براي اصلاح اين نگراني ها به اقدامات درماني ديگري نياز داريد.
صورت ليفت شده هيچ كاري روي پلك يا ابرو انجام نمي دهد. دكتر Prendiville مي گويد: ليفت ابرو و جراحي پلك فوقاني و تحتاني [يا بلفاروپلاستي] روش هاي جداگانه اي هستند كه مي توان با هزينه اضافي آن را انجام داد.
عوارض ليفت مي تواند شامل عفونت، جاي زخم ضعيف، خونريزي، بي حسي، هماتوم و آسيب عصب صورت با ضعف عضلات مرتبط باشد.
دكتر Prendiville پيشنهاد مي كند كه بيماران وي دو هفته كامل كار را ترك كنند، در حاليكه جراحان ديگر اعتقاد به بازگشت سريع به زندگي دارند.
جراحي زيبايي صورت گران است و قيمت آن به عوامل مختلفي مثل نوع ژل/نخ و ساير تجهيزات مورد استفاده، مهارت جراح و … دارد. براي اطلاع از قيمت حدودي با شماره تماس 02188653932 تماس بگيريد (دكتر سالومه سالاريان)
نكته: دكتر Prendiville به بيماران خود مي گويد كه خوب غذا بخورند تا بتوانند به راحتي بهبود پيدا كنند. اين به معناي يك رژيم غذايي پر پروتئين و همچنين فاقد روغن ماهي، الكل، جينكو بيلوبا، ويتامين E و ساير رقيق كننده هاي خون است كه مي تواند كبودي را طولاني كند.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۵۱:۵۱ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

سندروم كوشينگ چيست؟

كورتيزول يك هورمون حياتي در بدن است ، اما مقدار بيش از حد آن مي تواند باعث سندرم كوشينگ شود كه به عنوان هايپركورتيزوليسم هم شناخته مي شود. اگر در قسمت بالا تنه اضافه وزن پيدا كرده ايد و دايما احساس خستگي ميكنيد ، پزشك مي تواند آزمايشاتي انجام دهد تا تشخيص دهد كه آيا علت آن سندرم كوشينگ است يا خير.

سندرم كوشينگ چيست؟
غده فوق كليه ، غده ريزي ست كه دقيقاً بالاي كليه ها قرار گرفته و هورمون كورتيزول توليد ميكند. اين هورمون به شما كمك مي كند به موقعيت هاي خطرناك يا استرس زا پاسخ دهيد. هنگامي كه بدن به طور مداوم كورتيزول زياد توليد كند ، نتيجه آن سندرم كوشينگ است. اين سندرم نحوه تبديل غذا به انرژي را تغيير مي دهد و منجر به افزايش وزن و خستگي مي شود.

در اينجا چند اصطلاح وجود دارد كه ممكن است به شما در درك بهتر سندرم كوشينگ كمك كند:

كورتيزول: هورموني كه توسط غده فوق كليه ساخته مي شود.
ACTH: هورموني است كه توسط غده هيپوفيز ساخته شده و غده فوق كليه را تحريك ميكند تا كورتيزول توليد كند.
كورتيكواستروئيدها: داروهايي كه به همان روش كورتيزول روي بدن تأثير مي گذارند.
مراحل و انواع سندرم كوشينگ
دو نوع اصلي سندرم كوشينگ وجود دارد: مواردي كه ناشي از مصرف بيش از حد داروهاي كورتيكواستروئيد است و مواردي كه در آن بدن كورتيزول بسيار زيادي توليد مي كند. داروهايي كه مي توانند باعث سندرم كوشينگ شوند شامل برخي داروهاي آرتريت روماتوئيد ، لوپوس ، آسم ، درد مفاصل يا كمردرد است. اگر نگران اين عوارض جانبي احتمالي هستيد با پزشك خود مشورت كنيد.

بيشتر موارد سندرم كوشينگ ، هنگام ايجاد تومور در جايي از بدن و تداخل در توليد هورمون ايجاد مي شود. با اين حال ، برخي از افراد يك بيماري ژنتيكي به نام سندرم كوشينگ خانوادگي دارند. ژنهاي آنها باعث مي شود كه تومورها روي غده هايشان ايجاد شود و اين منجر به توليد مقدار زياد كورتيزول مي شود.

علائم و علل
به غير از دارو ، شايعترين علت سندرم كوشينگ ، ايجاد تومور در غده هيپوفيز است. اين تومور مقدار زيادي هورموني به نام ACTH ترشح مي كند كه باعث مي شود غده فوق كليه كورتيزول زيادي توليد كند. به ندرت ، تومورهاي سرطاني در غده فوق كليوي يا ساير اندام ها مي توانند باعث سندرم كوشينگ شوند ، اين تومورها معمولاً غير سرطاني هستند.

در اينجا برخي از علائم رايج سندرم كوشينگ آورده شده است:

تجمع چربي بيش از حد در قسمت بالاي بدن ، در حالي كه بازوها و پاها لاغر است
خستگي و ضعف
فشار خون بالا
قند خون بالا
كبودي آسان پوست
پيشگيري و خطرات
سندرم كوشينگ بيشتر در افراد بين 20 تا 50 سال ديده مي شود. افراد چاق يا مبتلا به ديابت نوع 2 احتمال ابتلا به سندرم كوشينگ بالاتري دارند. بنابراين ، داشتن رژيم غذايي و كالري كنترل شده و ورزش منظم مي تواند راهي مناسب براي كاهش خطر ابتلا به اين بيماري باشد. اگر به ديابت نوع 2 مبتلا هستيد ، كنترل قند خون از طريق رژيم و دارو نيز مي تواند به كاهش احتمال ابتلا به بيماري كمك كند.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۵۱:۴۸ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)

فيزيوتراپي چيست؟

آيا كمر درد يا پا درد داريد؟ اين گونه دردها معمولا دردهاي مزمن و ناراحت كننده است و بيشتر روي تحرك اثر مي گذارد. به عنوان مثال ، شما ممكن است نتوانيد به بازي هاي ورزشي فرزندانتان برويد يا هر زمان كه دوست داريد با ديگران رفت و آمد داشته باشيد. فردي كه ممكن است در اين زمينه به شما كمك كند ، فيزيوتراپيست است.

فيزيوتراپي چيست؟
فيزيوتراپي يك متخصص پزشكي است كه به افراد كمك مي كند تا از صدمات جلوگيري كنند و يا در صورت وجود بيماريهاي موجود ، آنها را درمان كند تا تحرك فرد به حالت عادي بازگردد. فيزيوتراپي ها ممكن است قسمت هاي مختلف بدن را كشش و ماساژ داده و يا ورزش دهند و يك برنامه سفارشي براي افزايش پيشرفت بيمار توصيه كنند. انجام فيزيوتراپي مي تواند يك روش جايگزين براي جراحي يا اقدامات تهاجمي تر باشد.

فيزيوتراپي ها معمولاً از وسايلي مانند تردميل ، دوچرخه و حتي استخرها استفاده مي كنند. آنها تمريناتي را براي انجام دادن در خانه تجويز مي كنند كه مزاياي فيزيوتراپي را به حداكثر مي رساند.

چرا بايد به فيزيوتراپي مراجعه كنيم؟
دلايل زيادي براي مراجعه به فيزيوتراپي وجود دارد. به عنوان مثال ممكن است باردار باشيد و كمر درد زيادي داشته باشيد. يا اينكه در يك تصادف رانندگي مجروح شده باشيد و بخواهيد كه دوباره راه برويد. همچنين ممكن است ورزشكار باشيد و بخواهيد دامنه حركتتان را افزايش دهيد و از صدمات جلوگيري كنيد. از طرف ديگر ، فيزيوتراپي براي افراد سالمند مبتلا به آرتريت هم استفاده ميشود.

در اينجا برخي از متداول ترين دلايل مراجعه به فيزيوتراپي آورده شده است:

درد مزمن
مشكل در تعادل
صدمات ورزشي
پوكي استخوان
سكته مغزي
فلج مغزي
پيشگيري از آسيب
در برخي كشورها ، براي رفتن به فيزيوتراپي ابتدا به تاييد پزشك نياز داريد. بسته به محل آسيب ديدگي ممكن است ابتدا به يك متخصص ديگر مراجعه كنيد. به عنوان مثال ، اگر در پاهاي خود مشكلي داريد ، ممكن است لازم باشد قبل از مراجعه به فيزيوتراپي ، به ارتوپد مراجعه كنيد.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۵۱:۴۲ توسط:افشين موضوع: نظرات (0)